środa, 13 lutego 2013

ocet jabłkowy - na co? po co?


O tym, że piję ocet jabłkowy już pisałam TUTAJ. Teraz chciałabym skupić się na tym, w jakich przypadkach ocet jabłkowy może pomóc. Także zapraszam do lektury! :)Zaburzenia oddychania - opary octu poprawiają ukrwienie płuc, rozpuszczają śluz i zabijają bakterie.
Spożywanie: wymieszać w szklance wody 2 łyżeczki octu jabłkowego i 1-2 łyżeczki miody. Wypijać powoli małymi łykami. 
Inhalacje: Podgrzać ocet jabłkowy i wodę w stosunku 1:1 i wdychać pod ręcznikiem unoszące się opary przez 5 minut. 

Odbijanie - odbijanie się lub bekanie pojawia się wtedy, gdy powietrze lub gazy zebrane w żołądku zaczynają się unosić. Powietrze łykamy w małych pęcherzykach wraz z określonymi potrawami, gazowanymi napojami oraz ze śliną.
Przyprawianie: Jeżeli sałatki, jarzynka, zupy oraz dania z mięsa i ryb są przyprawione octem jabłkowym, stają się lżej strawne.
Spożywanie: Do posiłków wypijać zapobiegawczo 1 szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.

Wzdęcia - wzdymające potrawy, jak warzywa strączkowe, kapusta, cebule, rzepa i produkty mleczne wytwarzają nadmierną ilość gazów w układzie trawienia. Regularne spożywanie octu jabłkowego korzystnie wpływa na równowagę jelitową i zapobiega wzdęciom. Ocet jabłkowy pobudza również wydzielanie śliny i pomaga w ten sposób w trawieniu wzdymających potraw.
Spożywanie: W ostrych dolegliwościach wypijać małymi łykami 1 szklankę wody z octem jabłkowym. Przy regularnych wzdęciach, przed każdym posiłkiem wypijać 1 łyżkę wody z kilkoma kroplami octu jabłkowego.

Zapalenie pęcherza - przyczyną bolesnych i uciążliwych stanów zapalnych pęcherza są zwykle bakterie, które wnikają przez cewkę moczową i wędrują do ścianek pęcherza. Ocet jabłkowy powoduje zakwaszenie moczu, a wiele bakterii nie potrafi rozmnażać się w kwaśnym środowisku.
Spożywanie: W ostrych dolegliwościach wypijać do każdego posiłku 1 szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. 
Dodatek do kąpieli: Do kąpieli dodać 1-2 filiżanki octu jabłkowego. Ma to działanie przeciwbólowe i antybakteryjne.

Krwiak, siniak 
Okłady: Ocet jabłkowy wymieszać z solą na pastę, a tę rozprowadzić na lnianej ściereczce. Zrobić z niej okład. Gdy papka wyschnie, powtórzyć.
Lub lnianą ściereczkę włożyć do lodowatej wody z 1-2 łyżkami octu jabłkowego. Lekko wycisnąć i położyć na krwiaku, przykryć suchą ściereczką. Gdy okład się zagrzeje, schłodzić go ponownie.

Oczyszczanie - podczas kuracji oczyszczającej wszystkie systemy wydalania w organizmie zostają pobudzone do wydalania trucizn. Następuje to na przykład przez pocenie się, głodówkę, monodietę, działania odwodniające, oczyszczające jelita i krew. Regularnie spożywanie octu jabłkowego wspomaga te oczyszczające procedury.
Spożywanie: Wypijać każdego ranka podczas głodówki lub kuracji oczyszczającej 1 szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.
Masaż: Codzienny masaż ciała rozcieńczonym octem jabłkowym (1 objętość octu jabłkowego na 3 objętości wody) dodaje energii i ożywia skórę.

Wyczerpanie, zmęczenie - regularne wypijanie octu jabłkowego może pomóc, gdy ciężko nam wstać rano, a w ciągu dnia brakuje nam energii. 
Spożywanie: Przez dłuższy okres wypijać 1-2 razy dziennie szklankę wody z 1-2 łyżeczkami octu jabłkowego i 1 łyżeczką miody. W stanach ostrego wyczerpania wypijać kilka razy dziennie w ciągu dnia 1 szklankę tego napoju.

Dolegliwości kobiece - irygacje wodą z octem jabłkowym, wspomagają kurację lekarską. Mają one działanie regulujące florę bakteryjną w obrębie narządów płciowych. Również gdy pojawi się swędzenie lub pieczenie, można spróbować tej metody.
Irygacje: W dolegliwościach wykonać 1-2 razy dziennie irygacje pochwy. Zacząć od roztworu z 3 części ciepłej wody i 1 części octu. Jeżeli roztwór będzie dobrze tolerowany można zmienić proporcje na 1:1, nie należy jednak irygacji robić częściej.

Grzybica stóp - odpowiedzialne za grzybicę stóp są żyjące na skórze organizmy, lubiące ciepłe i wilgotne środowisko. Dlatego należy unikać pocenia się stóp.
Moczenie stóp: Minimum 2 razy dziennie moczyć stopy. Na jeden litr wody dodać 1 filiżankę octu jabłkowego i 1/2 filiżanki soli. Sól wiąże pot i przygotowuje stopy do wchłaniania dezynfekującego octu jabłkowego. Stopy należy moczyć 5-10 minut. 
Kompres: Miejsca dotknięte przez grzybicę dotykać kilka razy dziennie wacikiem nasączonym czystym octem jabłkowym.

Hemoroidy - przyczyną hemoroidów jest zwykle dziedziczna skłonność (osłabienie tkanki łącznej). Pożywienie ubogie w błonnik, siedzący tryb życia, przeciążenia spowodowane nadwagą i ciąża dodatkowo obciążają żyły.
Zewnętrznie: Nasączyć wacik octem jabłkowym i położyć na bolące guziki. Działanie ma właściwości ściągające. Wacik i ocet jabłkowy najpierw schłodzić w zamrażalniku.
Przemywanie: Do zimnej wody wlać kilka łyżek octu jabłkowego, regularnie przemywać nią odbyt po każdej wizycie w toalecie.

Wysypka skórna - przyczyną swędzących i piekących miejsc na skórze są bardzo często agresywne substancje w mydłach, szamponach lub dodatkach do kąpieli. Pozbawiają one skórę jej naturalnych tłuszczów, niszczą kwaśny płaszcz ochronny i pozostają na niej podrażniające składniki.
Zewnętrznie: Do słoika włożyć skorupki 3 jaj i zalać 1/8 litra octu jabłkowego. Słoik zakręcić i odstawić na 2-3 dni w ciemne miejsce. Kwas octowy rozpuszcza skorupki. Pozostałe błonki należy usunąć. Odrobinę tego płynu wylać na dłoń i smarować kilka razy dziennie swędzące miejsca.

Żylaki - osłabione żyły kończyn dolnych, które nie mogą dostatecznie transportować napływającej do nóg krwi z powrotem do serca.
Zewnętrznie: Podudzia nacierać codziennie przed spaniem i po wstaniu z łóżka czystym octem jabłkowym. Nie wycierać, lecz pozwolić skórze wchłonąć płyn.
Owijanie łydek: Zanurzyć w occie jabłkowym dwie lniane ściereczki, wycisnąć i owinąć nimi łydki. Na nich zawinąć suche ściereczki na ok. 30 min. Przez ten czas trzymać nogi wysoko uniesione.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe - bakteriobójczy kwas octowy w occie jabłkowym może złagodzić lżejsze dolegliwości, wywołane przez zarazki w popsutych artykułach spożywczych luz zakażonej, brudnej wodzie.
Spożywanie: Zapobiegawczo wypijać 1 szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Gdy pojawiają się dolegliwości, wymieszać 1 łyżeczkę octu jabłkowego ze szklanką wody. Co 5 minut wypijać po 1 łyżeczce przygotowanego płynu. Następnie przygotować drugą szklankę napoju i wypijać co 5 minut 2 łyżeczki płynu.

Zaburzenia snu - możliwe przyczyny zaburzeń snu to nadmiernie pobudzony system nerwowy, problemy psychiczne, nadmierne spożycie alkoholu, nikotyny lub kofeiny, oraz niedobór ruchu.
Spożywanie: Wypijać wieczorami przed myciem zębów 1 szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego i 1 łyżeczkę miodu.
Kąpiele stóp: Wieczorna kąpiel stóp przynosi spokojny sen. Stopy zanurzyć w wodzie o temperaturze 38-40°C. Po 5 minutach przełożyć je na 5 do 20 sekund do ziemnej wody, z dodatkiem 1/2 litra octu jabłkowego.

Dolegliwości w czasie ciąży - ciężarne kobiety mają często nieposkromiony apetyt na kwaśne, konserwowe ogórki lub śledziową sałatkę, piją również chętnie napój z octem jabłkowym. W occie jest składnik PQQ (pirolchinolinchinon), który ma duże znaczenie dla rozwoju łożyska.
Spożywanie: Aby zapobiec porannym mdłościom w czasie ciąży, należy wypijać w tym okresie rankami 1 szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego i 1 łyżeczką miodu. 
Zewnętrznie: Codzienne dotykanie brodawek sutkowych tamponem zamoczonym w wodzie z octem jabłkowym sprawia, że stają się one silniejsze. Zapobiega to potem, w okresie karmienia, powstawaniu stanów zapalnych.

Nadmierna potliwość
Masaż: Kto często budzi się w nocy zlany potem, powinien przed snem wymasować się wodą z octem jabłkowym. W tym celu wymieszać ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:3 i natrzeć ciało od stóp do głów. Masować tak długo, aż skóra wchłonie cały płyn.
Spożywanie: Jeżeli silne pocenie się związane jest ze złą dietą lub nadmiernym spożyciem alkoholu, warto przez dłuższy czas wypijać 1-3 razy dziennie szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego i czasami z 1 łyżeczką miodu.

Przedwczesne starzenie się - ocet jabłkowy poprawia przyswajanie takich składników witalnych jak wapń czy żelazo. Wspomaga wydalanie trucizn oraz poprawia ukrwienie.
Spożywanie: Dodać do szklanki wody 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu. Wypijać każdego ranka, minimum 8 do 12 tygodni.


Ocet jabłkowy pomaga też na wiele innych dolegliwości, ale już nie chciałam się więcej rozpisywać. Ja piję go od września i raczej nie mam zamiaru skończyć. Od wczoraj zaczęłam jeść również pierzgę, ale na to przyjdzie pora do opisania w innej notce :)

Pozdrawiam!


Źródło: "Ocet jabłkowy" Margot Hellmiß


                                                     Fleurr 

40 komentarzy:

 1. o kurcze dużo róznorodnych rzeczy, nie miałam pojecia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś piłam przez jakiś czas ocet jabłkowy własnie na oczyszczenie organizmu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój post bardzo mi się przydał :D Rzucam palenie, a tu widzę ,że ocet wspomaga płuca :) Świetnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc :D

   Usuń
  2. no, dziewczyno spadłaś mi jak z nieba :D Jeszcze raz dzięki !

   Usuń
 4. Ja akurat wczoraj zastawiałam się nad rozpoczęciem picia octu jabłkowego;)!
  i twój post mnie do tego jeszcze bardziej zachęcił
  buziaki

  OdpowiedzUsuń
 5. slowa "pije" i "ocet" stojace obok siebie wygladaja strasznie :o nie wiedzialam, ze tyle dobrego w tym occie!

  OdpowiedzUsuń
 6. nawet nie miałam pojęcia ile robi nam dobrego ! ;o

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo przydatny post ;)
  Ja stosowałam ocet do płukania włosów ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo przydatny post, ja jakoś za octem nie przepadam nawet za samym zapachem więc nie wiem czy się przekonam do picia jego ;dd

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem czy bym się przystosowała do zapachu octu ;d Ale bardzo przydatny post ;d

  OdpowiedzUsuń
 10. wiedzac ze ma tyle zastosowan nie uzywam go ;/ no glupota ludzka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. No cudowny ten ocet, chociaż ja wciąż mam opór przed piciem go.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja mama próbowała go pić. Ale ja jakoś nie mogę się przekonać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jakoś nie miałam oporów ;) Jeśli chodzi o zdrowie to jestem skora do poświęceń :D Mi zapach tego w ogóle nie przeszkadza, za to mój chłopak mówi, że to śmierdzi :D

   Usuń
 13. w życiu bym nie pomyslała, ze ocet jabłkowy ma tyle zastosowań!

  OdpowiedzUsuń
 14. Przypomniało mi się jak Ciocia Pana Narzeczonego codziennie spożywała po łyżce octu spirytusowego.. podobno też zdrowy itd... i tak się uzależniła, że w dodatku nabawiła się białaczki! echh także nie mam dobrych skojarzeń pomimo wypisanych przez Ciebie zalet...

  OdpowiedzUsuń
 15. Zwykły ocet a może zdziałać ,aż tyle dobrego . W życiu nie pomyślałabym ,że można zastosować go w tylu dziedzinach :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wiedziałam, że on ma aż tyle właściwości! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. To mnie zaskoczyłaś pozytywnie!:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Może jestem z twoją siostrą sobowtórkami?:D

  OdpowiedzUsuń
 19. ooo nawet nie wiedziałam, że ma tak pozytywne działanie, dobrze, że o tym napisałaś! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. ja staram się pić roztwór z octem jabłkowym ale brrr jest okropny... moze z tym miodem zaczne pic :)

  OdpowiedzUsuń
 21. szkoda tylko, że większość nie jest skutecznych. :(

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja nie widziałam o tym miodzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kupuję go w Rossmanie, jest super.

  OdpowiedzUsuń
 24. Chyba wrócę do octu jabłkowego. Kiedyś piłam codziennie rano, dodawało mi "świeżości". Taki dodatek do kawy, która nie zawsze działa :)

  OdpowiedzUsuń
 25. nie wiedziałam, że aż tyle ma zastosowań :P
  nigdy nie piłam :D

  OdpowiedzUsuń
 26. więcej info o occie jabłkowym można znaleźć na stronie http://ocetjablkowy.info/

  OdpowiedzUsuń
 27. mam ten ocet i stosuje do włosów. Świetne rezultaty!

  OdpowiedzUsuń
 28. do włosów, do skóry ok, ale jak się zmusić do wypicia tego...ten zapach i smak..Kilka dni temu zrobiłam do wypicia mieszankę wody z 1 tylko łyżką octu jabłkowego i nie dałam rady wypić

  OdpowiedzUsuń
 29. A ja mam pytanie :) Wszystko pięknie z tym octem ale jakie są skutki uboczne ? Podobno powoduje powstawanie kamieni nerkowych, choroby zapalne jelit. O tym nie ma tutaj ani słowa.

  OdpowiedzUsuń
 30. Skąd masz takie informacje? :> Ja o tym nigdzie nic nie przeczytałam i z mojego osobistego doświadczenia, niczego takiego nie doznałam ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzięki za ten post! Przyda się :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! :) Każdy mnie bardzo cieszy! Pozdrawiam :*

Copyright © 2016 bazylove , Blogger